Kitka ja Pisara uudistuivat
Elokuu 2011
Kitka-turvalattiat
Kitka-turvalattioiden mallisto ja rakenne uudistuvat. Uusissa Kitka-mallistoissa, Kitka ja Kitka Plus, liukuestepartikkelit ulottuvat läpi koko rakenteen. Kitka-matot säilyttävät siten turvallisuutensa kovassakin käytössä koko elinkaarensa ajan.
Päällysteiden kitkaluokka on R10 (DIN 51130, BGR 181), pinta on loivasti martioitu, pinnan karheus RZ≥20µm.
Tutustu uuteen Kitka-mattoon
Kitka Plus -tuotteissa on lisäksi patentoitu polyuretaanikäsittely, mikä alentaa huomattavasti turvalattioiden ylläpitokustannuksia. Kun lattia pysyy siistinä, säilyy myös suunniteltu värimaailma halutunlaisena.
Kitka Plus
Kitka-matot ovat M1- ja FloorScore -sertifioituja sekä MRSA-bakteeritestattuja. Matot valmistetaan sertifioitujen laatu- ja ympäristöjärjestelmien ISO 9001 ja ISO 14001 mukaisesti.
Uudet mallistot korvaavat Kitka Safeguardin 10/2006.
Seinään Pisara150 - hillitty klassikko
Kokomuoviset seinänpäällysteet ovat osoittaneet vuosikymmenten saatossa toimivuutensa sekä kotien että julkisten tilojen pinnoitteena mm. märkä-, sosiaali- ja laboratoriotiloissa. Upofloor on valmistanut seinänpäällysteitä jo 1970-luvulta ja haluamme edelleen pitää ne ohjelmassamme.
Pisara 150 on 1,0 mm paksu ja 150 cm leveä pinnoite, jonka hillitty ja monikäyttöinen mallisto tarjoaa 5 pistekuosia sekä 3 yksiväristä. Lievästi martioitu pinta on helppohoitoinen, vesitiivis ja kiiltoasteeltaan himmeä.
Pisara asennetaan liimaamalla joko levy- tai kiviainesalustaan. Pinnoite toimii myös riittävänä vesieristeenä. Saumat limitetään ja tiivistetään saumausnesteellä tai puskusaumataan ja hitsataan. 150 cm:n leveys helpottaa asennusta ahtaissa tiloissa.
Pisara 150 korvaa Pisara 200 -malliston 10/2009.
Tutustu uuteen Pisaraan